Blog

11 pytań, które powinieneś zadać przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym
09.01.2015

11 pytań, które powinieneś zadać przed podpisaniem umowy z biurem rachunkowym

Zaczynasz prowadzić prowadzić działalność gospodarczą? A może chcesz zmienić swoje obecne biuro rachunkowe? Jeżeli tak, to koniecznie przeczytaj nasz wpis. Podpowiadamy w nim, jakie pytania należy zadać podczas wyboru biura rachunkowego!

1. Czy biuro posiada certyfikat Ministerstwa Finansów?

Jeżeli nie chcesz trafić na nierzetelne biuro rachunkowe, już na wstępie zapytaj o certyfikat Ministerstwa Finansów. Od połowy ubiegłego roku certyfikat ten nie obligatoryjnym warunkiem wymaganym do założenia biura rachunkowego. Dziś praktycznie każdy może założyć biuro rachunkowe. Dlatego też, jeżeli wybieramy biuro rachunkowe, dokładnie sprawdźmy jego kwalifikacje.

2. Czy biuro posiada referencje wystawione przez wcześniejszych klientów

Nic nie potwierdzi kwalifikacji biura tak, jak referencje wystawione przez byłych i obecnych klientów. Dlatego już na samym początku poprośmy o możliwość zapoznania się z nimi.

3. Czy biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie OC i do jakiej kwoty

Pamiętaj, że za błędy w księgowości odpowiadasz zawsze Ty, ale w razie czego możesz ubiegać sie o odszkodowanie. Ubezpieczenie OC biura będzie zabezpieczeniem Twoich ewentualnych roszczeń. Jeżeli natomiast biuro nie będzie go posiadło to, uzyskanie odszkodowania może być bardzo trudne.

4. Co jest w cenie obsługi

Poznaj szczegóły dotyczące obsługi Twojej księgowości. Dowiedz się, jak jest czas reakcji na Twoje zapytanie, w jaki sposób biuro będzie się z Tobą kontaktowało, przypominało o terminach zapłaty podatków i ZUS-u. Dowiedz się również, czy usługi księgowe takie jak reprezentacja przed US i ZUS nie są dodatkowo płatne.

5. Jak zmieni się koszt obsługi w przypadku większej ilości dokumentów

Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnej niespodzianki związanej ze wzrostem kosztów spowodowanym wiekszą ilością dokumentów przesyłanych do biura

6. Czy pracownicy biura regularnie uczestniczą w kursach i szkoleniach

Prawo podatkowe i finansowe zmienia się bardzo dynamicznie. Dlatego też pracownicy biura rachunkowego powinni regularnie uczestniczyć w kursach i szkoleniach rozwijajacych ich wiedzę i kompetencje. Dzięki temu będą na bieżąco z najnowszymi regulacjami prawnymi, a co za tym idzie, ich praca będzie wolna od błędów w księgowości.

7. Czy w biurze ma miejsce częsta rotacja pracowników

Duża rotacja pracowników może być powodem do niepokoju. Może ona oznaczać, że pracownicy są eksploatowani ponad ich siły, bądź ich wynagrodzenia nie są adekwatne do ich wiedzy, a co za tym idzie odchodzą, a na ich miejsce zatrudniani są młodzi, niedoświadczeni księgowi.

8. Ile wynosi okres wypowiedzenia umow

Przed podpisaniem umowy warto dowiedzieć się, ile wynosi okres wypowiedzenia umowy w biurze rachunkowym. Znając ten okres będziemy mogli z wyprzedzeniem wypowiedzieć umowę w momencie, gdy zobaczymy, że biuro nieprofesjonalnie prowadzi naszą księgowość.

9. W jaki sposób przekazywane są dokumenty do biura

Znając odpowiedź na to pytanie unikniemy sytuacji w której co tydzień będziemy musieli samodzielnie dostarczać dokumenty do biura rachunkowego znajdującego się na drugim końcu miasta. Idealnie, jeżeli biuro rachunkowe posiada, tak jak my, własnego kuriera bądź akceptuje dostarczanie dokumentów drogą mailową.

10. Czy biuro samodzielnie podpisuje deklaracje podatkowe

Zgodnie z art. 80a. ordynacji podatkowej, deklaracja podatkowa może być podpisana przez pełnomocnika. Dlatego dowiedzmy się, czy biuro będzie chciało być naszym pełnomocnikiem. Będzie to dla nas bardzo wygodna sytuacja, ponieważ nie bedziemy musieli samodzielnie podpisywać składanych deklaracji.

11. Czy naszymi sprawami zajmują się osoby wykwalifikowane

Koniecznie dowiedz się, czy w biurze jedna osoba odpowiada za kilka zagadnień, czy każdy z pracowników zajmuje się pojedyńczym zagadnieniem. Zdecydowanie lepiej, jeżeli sprawami kadrowymi będzie zajmowała się kadrowa a podatkowymi księgowa. Jak już wcześniej wspominaliśmy, zagadnienia którymi zajmują się biura rachunkowe zmieniają się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie, ciężko by jedna osoba specjalizowała się kilku zagadnieniach.

comments powered by Disqus